Ditmar Urbach

Ditmar Urbach

Ditmar-Urbach je názov podniku, ktorý sa zaoberá výrobou keramiky a porcelánu v Trnovanech u Teplic. Pôvodná továreň bola založená bratmi Alfredom a Otom Urbachovými v roku 1885. Ich výroba spočívala predovšetkým v produkcií keramických figúrok a neskôr pribudla úžitková keramika, vázy, popolníky, dekoratívne stojany, žardiniéry, misky alebo dekoratívne podstavce stolových lám. V roku 1924 sa teplická výrobňa stala súčasťou a dcérskou spoločnosťou Znojemskej akciovej spoločnosti Rudolfa Ditmara a bola premenovaná na Ditmar-Urbach. Nový majiteľ v nasledujúcich rokoch investoval do modernizácie závodu a v roku 1925 bola zaregistrovaná ochranná známka s vyobrazením labute. V 20. rokoch sa tu vyrábali obľúbené popolníky so zvieracími motívmi, ktoré sa vyvážali do zahraničia aj do zámoria.

V roku 1932 spoločnosť zásadne rozšírila výrobu a zaviedla produkciu na báze novej hmoty „Vitreous China“. Táto hmota s vysokou tvrdosťou, pevnosťou, nenasiakavosťou a trvanlivou glazúrou si firma nechala patentovať pod značkou Diturvit. V čase druhej svetovej vojny bola firma arizovaná a bratia Urbachovci boli kvôli svojmu židovskému pôvodu odvlečení do koncentračného tábora v Terezíne, kde zahynuli. Podnik potom prešiel do vlastníctva ríše a produkcia bola premenená na výrobu úžitkovej a zdravotnej keramiky pre vojnové potreby a pôvodné logo s labuťou nahradila ríšska orlica s hákovým krížom.

Po skončení vojny bola spoločnosť zaregistrovaná v obchodnom registri pod názvom Ditmar – keramické závody, a.s. Teplice – Šanov. V roku 1946 prešla procesom znárodňovania. Továreň sa stala súčasťou národného podniku Spojené keramické závody Teplice – Šanov (SPOJKER), ktorý zahŕňal 14 keramických závodov v českých krajinách. Ďalšie reorganizačné snahy viedli k začleneniu firmy do Znojemských keramických závodov v roku 1958, a následne v rokoch 1965 až 1968 bola podriadená celému koncernu Karlovarského porcelánu n.p. Stará Role.

Teplický SPOJKER v roku 1958 predstavil na svetovej výstave v Bruseli veľmi úspešnú kolekciu dekoratívnej keramiky, ktorú vytvorili najlepší českí dizajnéri keramiky.

Po novembri 1989 nasledoval vývoj, ktorý priniesol demonopolizáciu Keramických závodov Znojmo. Dňa 1. mája 1990 sa z podniku v Tepliciach stal štátny podnik s názvom Sanvit Teplice. V roku 1992 spoločnosť kúpila americká firma v oblasti zdravotnej keramiky, Ideal Standard Europe, so sídlom v Bruseli. Od roku 2007 je prevádzkovateľom závodu spoločnosť Bain Capital Partners LLC, zameriavajúca sa na výrobu sanitárnej keramiky.

Ditmar-Urbach vyrábal hlavne dekoratívne predmety, ktoré boli veľmi populárne v domácnostiach. Medzi najznámejšie patrili napríklad keramické vázy, ktoré boli zdobené rôznymi motívmi, ale aj figuríny, ktoré boli vyrábané v rôznych veľkostiach a tvaroch.

Ditmar Urbach Logá Zdroj text: muzeum-teplice.cz/...
Zdroj logá: jika.cz/...
Teplická spoločnosť s názvom „Ditmarka“, ako jeden z mnohých keramických závodov v teplickej oblasti úspešne funguje od svojho založenia v roku 1885 bratmi Alfrédom a Ottem Urbachovými až dodnes.